Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dotacje na wakacje

Dotacje na wakacje
Zobacz więcej zdjęć »
Dzieci z województwa lubuskiego będą mogły pojechać na wakacje. Pomoże im Fundacja Banku Zachodniego WBK Wiele z nich jeszcze nigdy nie wyjeżdżało wypoczywać poza miejscem zamieszkania, dlatego wsparcie uzyskały placówki pomagające dzieciom w zwiedzaniu ciekawych miejsc i aktywnym spędzaniu czas.

Program grantowy „Bank Dziecięcych Uśmiechów” został zainicjowany w 2004 roku przez Fundację Banku Zachodniego WBK z myślą o dzieciach z ubogich rodzin. Granty Fundacji trafiają do rąk beneficjentów trzy razy w roku. W II edycji programu dotację otrzymało 111 organizacji  m. in. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Maszewie. Otrzymane dofinansowanie dało możliwość uczestnictwa w projekcie „Poznaj swoją małą ojczyznę - bez taty i mamy góry zdobywamy” 40 dzieciom. Celem programu jest zwiedzenie ciekawych zakątków Kotliny Jeleniogórskiej. Uczniowie pojadą do Bukowca, koło Karpacza. W czasie czterodniowej wycieczki obejrzą miasto, Świątynię Wang, Muzeum Zabawek i Western City. Będą także uczestniczyć w górskich wędrówkach po Rudawach Janowickich oraz nad wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Bogaty plan wyjazdu uzupełnią warsztaty cyrkowe oraz zjazdy na torze saneczkowym „Kolorowa”. Plan wycieczki jest elastyczny, zależy od chęci i możliwości uczniów. – Dzieci wyjadą w zupełnie inne otoczenie, będą mogły poznać piękno i bogactwo polskiej przyrody, na co normalnie części z nich nie byłoby stać – mówi Donata Nowacka, nauczycielka kształcenia zintegrowanego. – Preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu, co w przyszłości może wpłynąć na kontynuowanie podobnych zachowań. Dzięki wyjazdowi dzieci mogą też nabyć wiele umiejętności praktycznych, takich jak radzenie sobie bez rodziców np. przy samodzielnym przygotowywaniu drugiego śniadania – dodaje. Jak  zgodnie podkreślają obie organizatorki wyjazdu: Aldona Nowacka i Anna Macul, w organizowanych wycieczkach szkolnych w większości biorą udział dzieci z rodzin dobrze sytuowanych, a te najbiedniejsze poznają swoją ojczyznę tylko z opowieści kolegów. Dlatego przystępując do realizacji projektu nauczycielki dążyły do tego, aby zapewnić właśnie tym dzieciom możliwość wyjazdu i  dać im szansę oderwania się od problemów codzienności.

Uroczyste wręczenie dyplomu Fundacji BZ WBK odbyło się 21 maja, w Urzędzie Gminy w Maszewie, w obecności wójta gminy Dariusza Jarocińskiego. Ze strony obdarowanej placówki obecni byli: dyrektor Zespołu Szkół w Maszewie Zbigniew Pawel i wicedyrektor Dorota Bąkowska. Dyplom w imieniu Fundacji wręczył Zbigniew Lubczyński, dyrektor  1 Oddziału Banku Zachodniego WBK w Krośnie Odrzańskim. – Jako część lokalnej społeczności na co dzień stykamy się z jej problemami, dlatego bardzo chcielibyśmy pomóc w ich rozwiązaniu – mówi Zbigniew Lubczyński. – Inwestowanie w rozwój dzieci z rodzin uboższych jest, naszym zdaniem, najlepszą formą pomocy – dodaje.

W tym roku jest to pierwsza dotacja w gminie Maszewo. Jednak placówki z tego regionu, takie jak SP w Gęstowicach,  otrzymywały wsparcie już wcześniej. Zespół Szkół w Maszewie, dwa lata temu, także znalazł się wśród beneficjentów Fundacji. Obie wymienione dotacje finansowały wyjazdy uczniów  na wycieczki,  umożliwiające edukację poprzez zwiedzenie najciekawszych regionów naszego kraju. W poprzednich latach Fundacja Banku Zachodniego WBK wielokrotnie uczestniczyła w projektach mających na celu pomoc dzieciom z rodzin najuboższych w Krośnie Odrzańskim i okolicach. Wśród dofinansowanych placówek znalazły się: m.in. Krośnieńskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Krośnie Odrzańskim.

W II edycji Programu grantowego Fundacja nie zapomniała także o innych placówkach z województwa lubuskiego, które poprosiły ją o pomoc, by móc działać jeszcze efektywniej. Zgodnie ze swoimi założeniami wspierania organizacji pomagających dzieciom z rodzin gorzej sytuowanych materialnie, wsparła także wycieczkę i zakup sprzętu dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu. Biblioteka pomaga dzieciom, które spędzają wakacje w domu. W tym roku, dzięki wsparciu , zakupi dla nich gry edukacyjne. Dodatkowo, pomoc Fundacji, pozwoli zorganizować wyjście do sali zabaw i wyjazd na kręgle do Żar. Dotacja na realizację tych działań, w ramach projektu „Biblioteka pełna słońca i zabawy”, zostanie przekazana w czasie zorganizowanego przez bibliotekę Dnia Dziecka, w dziale dziecięcym placówki.

Wsparcie otrzymała także Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza przy Urzędzie Miasta i Gminy w Drezdenku Placówka podjęła się realizacji projektu „Baju baju baj – legendarny raj”, którego podstawowym założeniem jest upowszechnianie dziedzictwa i lokalnej kultury. Dzieci będą mogły bliżej poznać tradycję regionu w którym żyją, poprzez zaplanowane wycieczki. – Dotacja pozwoli nam także rozwijać zainteresowania czytelnicze naszych podopiecznych – dodaje Anita Spychalska. – Chcemy dodatkowo zakupić książki z legendami i podaniami o województwie lubuskim - mówi. Na zorganizowane przez placówkę wyjazdy, w nagrodę za dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, pojedzie 22 podopiecznych.

 

 Wsparcie Programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, na organizacje wycieczki dla uczniów, otrzymał także Zespół Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Fundusze dzięki którym wszystkie opisane placówki otrzymały wsparcie, pochodzą m. in. z 1 proc. podatku, przekazywanego na rzecz organizacji przez podatników. Bank Zachodni WBK, który powołał Fundację, pomimo tak trudnych gospodarczo czasów, co roku podwaja zgromadzone w ten sposób środki.

W tym roku Fundacja, zmieniła zasady przyznawania dotacji. Placówki, zgłaszające wnioski o pomoc, mogą uzyskać dofinansowanie w ramach jednej z trzech edycji Programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. Program ten wspiera przede wszystkim długofalowe działania edukacyjne, aby wyrównywać szanse dzieci z rodzin uboższych. Dotacje pomagają sfinansować zajęcia dodatkowe i zakup sprzętu dla placówek, pomagających dzieciom. W tym roku organizacja postawiła także na wspieranie szkoleń dla pracowników i wolontariuszy oraz konsultacje dzieci z psychologami, logopedami i, w miarę ich potrzeb, z innymi specjalistami. Dodatkowe informacje o Programie grantowym „Bank Dziecięcych Uśmiechów” można znaleźć na stronie: http://bdu.bzwbk.pl/13878.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundacja BZ WBK
http://bdu.bzwbk.pl/13889

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »