Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Oświata stawia na nowe technologie

Oświata stawia na nowe technologie
Zobacz więcej zdjęć »
Reprezentanci Ministerstwa Edukacji Narodowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, setki nauczycieli gł. informatyki z całej Polski, a także dyrektorzy szkół i rodzice wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Zjeździe Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych 2009.

Tegoroczne wydarzenie poświęcone było tematowi obecności najnowszych technologii w szkołach oraz ich wpływie na edukację dzieci i młodzieży.

VIII Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych odbył się w dniach 29-31 maja 2009 w Mrozach pod Warszawą, pod honorowym patronatem m.in. Pani Katarzyny Hall - Minister Edukacji Narodowej. Uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji bogaty program wykładów i warsztatów obejmujący szeroko pojętą tematykę obecności w polskiej szkole najnowszych rozwiązań IT. O zaplecze merytoryczne oraz warsztatowe konferencji zadbało wiele czołowych firm IT, jak Intel, Microsoft, NTT System czy Konsorcjum FEN, a prowadzenie zajęć praktycznych z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej umożliwiła zbudowana specjalnie na czas wydarzenia sieć WLAN, bazująca na infrastrukturze Meru Networks. Do jej stworzenia w budynkach szkoły podstawowej w Mrozach wykorzystano 15 punktów dostępowych Meru Networks (AP201 i AP310) oraz kontroler Meru MC1015.

„Przebieg konferencji, wszelkie prezentacje i warsztaty nie byłyby możliwe bez istnienia sieci bezprzewodowej Meru, dzięki której pokazaliśmy wszystkim uczestnikom technologie i rozwiązania, które powoli wkraczają do naszych szkół. Po raz pierwszy mogliśmy też zobaczyć i sprawdzić, jak funkcjonuje „bezprzewodowa" szkoła, w której nie trzeba tonąć w plątaninie kabli, a Internet jest dostępny wszędzie - zarówno w klasach, na korytarzach, jak i w każdym zakątku szkoły. Tak właśnie będzie wyglądała placówka edukacyjna jutra, kształcąca dzieci i młodzież na naprawdę wysokim poziomie i oferująca dostęp do nowatorskich osiągnięć IT, które będą na wyciągnięcie ręki" - mówi Wiesław Grabarczyk, główny organizator VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych.

Podczas trzydniowego spotkania, nauczyciele z całej Polski mieli do dyspozycji bardzo zróżnicowany program zajęć teoretycznych oraz praktycznych, przygotowanych przez firmy będące partnerami wydarzenia. Wśród tematów nie zabrakło takich pozycji, jak nauczanie informatyki w klasach 1-3, zagrożenia wirtualnego świata (hakerzy, wirusy, robaki, kradzieże tożsamości itp.) czy bezpieczeństwo poczty elektronicznej wobec niechcianych przesyłek. Natomiast dla nauczycieli informatyki, Bartek Boczkaja i Daniel Żukowski z Konsorcjum FEN zaprezentowali, jak od podstaw zaprojektować bezpieczną sieć bezprzewodową dla szkoły, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego sprzętu, a także co wpływa na wydajność WLAN. Jako przykład nowatorskiej i bezpiecznej sieci WLAN w oświacie pokazano niedawne wdrożenie sieci bezprzewodowej Meru Networks na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach to kolejny etap realizowanej przez Konsorcjum FEN misji edukacyjnej. Przed rokiem FEN prezentował na konferencji w Mrozach systemy monitoringu IP zwiększające poziom bezpieczeństwa w szkołach i pokazywał modelowe wdrożenia w szkołach w Otmuchowie i Mrozach. Natomiast podczas niedawnej Konferencji Administratorów Szkolnych Pracowni Komputerowych w Nowym Tomyślu, przedstawiciele FEN prowadzili warsztaty z konfiguracji sieci bezprzewodowej. Dodatkowo FEN na stałe współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych w Radomiu w zakresie szkoleń nauczycieli oraz programu stażowego dla uczniów.

Informacje o firmie:

Konsorcjum FEN Sp. z o.o. działa na rynku od 1998 roku, jako dystrybutor z wartością dodaną (VAD). Spółka reprezentuje w Polsce wielu wiodących na świecie producentów urządzeń sieciowych oraz peryferiów komputerowych. FEN jest m.in. największym w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji dystrybutorem urządzeń sieciowych Linksys by Cisco oraz Cisco Small Business, a także reprezentuje takie światowe marki jak: Meru Networks, QNAP, PQI, Transcend, ACTi, Holux, Welland, CyberPower, Dynamode. FEN zapewnia dla dystrybuowanych marek wsparcie techniczne z gwarancją „next business day", oraz prowadzi dla swoich partnerów handlowych szkolenia techniczne i certyfikacyjne. Więcej informacji na temat Konsorcjum FEN można znaleźć pod adresem: www.fen.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »